Две исторически книги представиха в Казанлък

12:03, 08 мар 17 / Култура 25 300 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

Историкът Александър Мошев представи книгата си  „BOLGAR Тайните на нашия произход“. Премиерата се състоя в Музея на фотографията и съвременните визуални изкуства.

 В творбата си авторът се базира на историческо изследване на над 500 фамилии, населявали българските земи и търси възможните отговори на въпроси, които оставят „бели петна“ като произхода на езика и името ни,  „изчезването“ на траките, за които, според Мошев историята изведнъж млъква. Още през 1988 г. той започва да събира първите материали по темата, но след 1990 г., когато алтернативните исторически четива стават широкодостъпни у нас интензивно натрупва данни.

Младият историк сподели, че събирането на факти продължава и трябва да добавя нови и нови неща, но гледа на книгата си по-скоро като версия на своя исторически прочит, който предлага на вниманието на хората и на тяхната оценка.
 В Литературно-художествен музей „Чудомир“ пък бе представен  „Речник на сакралните думи в тангризма“ на Спас Мавров. Освен в амплоато на писател и поет, публиката го познава и като художник, скулптор, иконописец. Макар с тъга да признава незнанието на българите за тангризма, в своята десета книга авторът разказва за тайнствата на дух и душа, мистичните Агарта и Шамбала, за седемте свещени планини в България, за връзката между Казанлък имагичния Атон.

С близо 390 думи и словосъчетания от тангризма, необяснени до сега в българското езикознание Спас Мавров предава за читателя 8 – 10 000 години пътуване във времето по нашите земи, за да ни каже, че тангристите са знаели как контактуват вселените, че тангризмът не е религия, а ключ към истинско познание и самообучение.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама